پرسونال برندینگ چیست؟ برندسازی شخصی چگونه انجام می‌شود؟ با پیشرفت تکنولوژی و استفاده بیشتر از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی٬ افراد زیادی از فضای مجازی برای تبلیغ کسب‌وکار و فروش استفاده می‌کنند. باوجود رقابت فراوان در کسب‌وکار افراد نیاز به تبلیغ بیشتر هستند. امروزه علاوه بر معرفی کسب‌وکار٬ افراد و مهارت‌هایشان هم نیاز به تبلیغ دارند. در این مقاله به بررسی پرسنال برندینگ می‌پردازیم.

personal branding
Personal Branding

پرسونال برندینگ چیست؟

ممکن است تصور کنید پرسونال برندینگ ایجاد یک نام و نشان برای شخص است؛ اما درواقع پرسونال برندینگ علاوه بر ایجاد یک نام و نشان مشخص برای هر شخص٬ یک نوع شیوه بازاریابی برای افراد و مشاغل آنها به‌عنوان یک برند تجاری است. در واقع پرسنال برندینگ ترکیبی از مهارت٬ تخصص٬ تجربه و شخصیتی است که علاقه‌مند هستید با آن دیده شوید٬ است و همچنین از اعتبار و مقبولیت خاصی بین مردم برخوردار می‌شوید.

در پرسونال برندینگ٬ شما باید بر روی ارتقای خود تلاش کنید تا به‌عنوان یک شخص معروف و قابل‌اعتماد بین افراد شناخته شوید. مردم علاوه بر معرفی نام شما در بین یکدیگر درباره شما و کسب‌وکارتان صحبت می‌کنند و همچنین از شما کالا یا خدماتی خریداری می‌کنند.

آیا پرسونال برندینگ همان شهرت است؟

از زمان‌های گذشته پرسونال برندینگ در جوامع شهری و روستایی در بین مردم رواج داشته است. در زمان پیامبر هم افرادی بودند که از لحاظ سخنوری٬ رفتار٬ دلاوری و رشادت در بین مردم الگو بودند. حتی در بین ایرانیان هم افرادی بودند که در سخنوری و جنگ و دانش الگوی سایر افراد بودند و به شهرت فراوانی رسیدند و علاوه بر آنکه در بین مردم خود معروف بودند آوازه آنها به سایر کشورها و ملت‌ها رسیده بود و تا به امروز نام و شهرت آنها در بین مردم وجود دارد.

اگر به روند مشهور شدن این افراد دقت کنید متوجه می‌شوید که نقش مردم در تبلیغ نام و شهرت شما اهمیت فراوانی دارد. اما به این نکته توجه کنید معروف شدن مساوی با برند شدن نیست.

اقدامات لازم برای پرسونال برندینگ

اگر می‌خواهید برای خود٬ برند مشخصی داشته باشید موارد زیر را انجام دهید تا نتیجه مطلوب برایتان حاصل بشود:

 • موضوع کسب‌وکار خود را انتخاب کنید و مشخص کنید چه محصول و تخصصی دارید که می‌خواهید به مردم ارائه بدهید و چطوری می‌توانید مشکل مردم را برطرف کنید.
 • یک برنامه‌ریزی دقیق برای پرسونال برندینگ خود انجام دهید و طبق آن حرکت کنید.
 • مخاطبان هدف خود را مشخص کنید و روش ارتباط با آنها را انتخاب کنید.
 • خودتان را به‌جای مشتریانتان قرار دهید٬ مانند آنها فکر کنید و ببینید آنها چه محصولات و خدماتی را مایل هستند از شما دریافت کنند و همچنین محصولات شما چگونه می‌تواند مشکلات آنها را برطرف کند.
 • حس مشتریان و مخاطبان هدفتان را نسبت به برندتان بررسی کنید و به واکنش مشتریان نسبت به برندتان توجه کنید.
 • راه‌های جلب اعتماد مشتریانتان را پیدا کنید.
 • یک لوگو و نشان برای برند شخصی خودتان طراحی کنید تا مخاطب به حرفه‌ای بودن شما پی ببرد.
 • محتواهای ارزشمند و باکیفیت و برای کسب‌وکارتان تولید کنید و در فضای مجازی منتشر کنید. با تولید محتواهای ویدئویی٬ می‌توانید کسب کارتان را بهتر به دیگران معرفی کنید.
 • در فضای مجازی مخصوصاً در اینستاگرام فعال باشید. اینستاگرام یکی از بهترین روش برای پرسونال برندینگ است.
 • وب‌سایتی معتبر طراحی کنید.

برای بهتر دیده‌شدن در سایت به موارد زیر توجه کنید:

 • مطالب سایت را به‌روزرسانی کنید.
 • در تولید محتوا برای سایت از قوانین سئو پیروی کنید.
 • از عکس‌های باکیفیت بالا مرتبط با محصول و خدماتتان استفاده کنید.
 • برای ارتباط با مشتریانتان و نظرخواهی از آنها قسمت کامنت‌گذاری را فعال کنید.
personal branding
Personal Branding
 • مهم‌ترین ابزار برای رشد پرسونال برندینگ

با رشد تکنولوژی و اینترنت٬ استفاده افراد از فضای مجازی بیشتر شده است به همین دلیل گاهی افرادی رو می‌بینیم که یک‌شبه معروف می‌شوند و تبدیل به سلبریتی می‌شوند. بعضی از این افراد بعد از مدتی دیگر خبری از آن شهرت و معروفیت نیست.

درگذشته مشهور شدن زمان بر و سخت بود. هنرمندانی مانند محمدرضا شجریان٬ محمد بنان جمشید مشایخی … زمانی به شهرت رسیدند که از فضای مجازی و کمپین تبلیغاتی خبری نبود و به‌واسطه هنر و تخصصشان و تبلیغ توسط مردم و طرف‌دارانشان به شهرت جهانی رسیدند و تا ابد در یاد و خاطره‌ها می‌مانند.

برای انجام پرسونال برندینگ نیازمند افراد متخصص در این زمینه است تا برند شما بتواند برای مدت زیادی در یاد و خاطره مردم بماند. هلدینگ بالون خدمات مربوط به پرسونال برندینگ را به طور کامل انجام می‌دهد و به شما برای تبدیل‌شدن به برندی نام‌آشنا کمک می‌کند. هلدینگ بالون٬ هزینه‌های تبلیغات و تولید محتوی ورزشکاران٬ آرتیست‌ها و افردای که قصد ساخت برند شخصی برای خود دارند را پرداخت می‌کند و به آنها برای افزایش پروسنال برندینگ و تقویت آنها کمک می‌کند. بعد از تبدیل‌شدن به سفیر برند و سفیر تبلیغات بعد از وایرال شدن٬ درآمدزایی می‌کنند.

چرا باید پرسنال برندینگ را انجام دهیم؟

ممکن است این سؤال برای شما ایجاد شود که چرا باید برندسازی شخصی را انجام بدهید؟ پاسخ این سؤال مشخص است. وقتی نام و برند شما در بین مردم رواج پیدا کرد٬ مشتریان به سراغ شما می‌آیند و محصول شما را خریداری می‌کنند یا از خدمات شما استفاده می‌کنند؛ همچنین ممکن است ایده‌ها و فرصت‌های جدید کسب‌وکار برای شما ایجاد شود که می‌توانید برای پیشرفت از آنها استفاده کنید.

با برندسازی شخصی٬ روابط شما با دیگران بهتر می‌شود و میزان نفوذتان در بین آنها بیشتر می‌شود. امروزه بعضی از کارفرماها برای استخدام شخصی٬ سابقه فعالیت آنها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی توجه می‌کنند و سپس برای استخدام آنها اقدام می‌کنند؛ زیرا اعتقاد دارند برای پیشرفت باید به پرسونال برندینگ توجه زیادی کرد.

گام‌های ایجاد پرسونال برندینگ

 • گام اول: به طور دقیق خود را برای مخاطبانتان معرفی کنید و مهارت و تخصص‌های خود را برای آنها معرفی کنید.
 • گام دوم: کاری را که قرار است انجام دهید٬ مشخص کنید. در این گام سعی کنید کارهایی که قرار است از طریق پرسونال برندینگ انجام دهید را مشخص کنید.
 • گام سوم: مخاطبان و جامعه هدفتان را مشخص کنید. قطعاً همه افراد در جامعه٬ مخاطبان شما نیستند. در این گام باید مشخص کنید که مخاطبان محصول و خدمات شما چه کسانی هستند.
 • گام چهارم: یک مزیت رقابتی برای خود داشته باشید. بعضی از افراد تصور می‌کنند که با کاهش قیمت می‌توانند مزیت رقابتی با رقبای خود ایجاد کنند درصورتی‌که می‌توانید خدماتی که ارائه می‌دهید را در جمله‌ای کوتاه و واضح برای مخاطبانتان توضیح دهید و این می‌تواند مزیت رقابی بری شما باشد.
 • گام پنجم: از برندتان محافظت کنید٬ در ایمیل‌ها٬ فضای مجازی٬ شبکه‌های اجتماعی و… به برندتان پایبند باشید و خود را با برندتان معرفی کنید.
 • گام ششم: با مخاطب خود ارتباط قوی برقرار کنید. برای سایت و فضای مجازی‌تان تولید محتوای جذاب و کاربردی ایجاد کنید.
 • گام هفتم: برای برند٬ محصول و خدمات خود تبلیغات مؤثر انجام دهید و به بازاریابی توجه ویژه‌ای داشته باشید.
personal branding
Personal Branding

سخن پایانی

پرسونال برندینگ همانند برندسازی تجاری از اهمیت فراوانی برخوردار است. در برندسازی شخصی٬ روی نقاط قوت مهارت٬ علایقتان تمرکز می‌کنید و برای ارتقای شخصیتتان تلاش فراوان می‌کنید. برای انجام پرسنال برندینگ موفق نیاز به تیم متخصص دارید. بالون از ابتدا تا اوج همراه شما است و علاوه بر این که به شما در رسیدن به هدفتان کمک می‌کند٬ در تمام مسیر رشد همراه شما است.

 • برای مشاهده پروژه پرسونال برندینگ آقای مجتبی اکبری که توسط مجموعه بالون انجام گرفته کلیک کنید