تحقیقات بازار چیست؟ 

برای موفق شدن در کسب و کار خود نیاز به شناخت کامل و اصولی از بازار دارید و یکی از بهترین راه ­ها برای شناختن بازار، تحقیقات بازار (market research) است. در واقع بهترین راه برای موفقیت در کسب و کار شناخت کامل مشتریان و رقبا می­باشد و این باعث می­شود تمامی شرایط در نظر گرفته شود و راهی عالی برای تبلیغاتی پرسود خواهد بود.

در این محتوا ابتدا به معرفی market research می­پردازیم و از مزایای و ضرورت انجام آن برای موفقیت در یک کسب و کار می­گوییم و پس از آن از مراحل تحقیقات بازار توسط آژانس­ های برندسازی صحبت می­کنیم پس با ما همراه باشید.

(Balloon branding(advertising agency
Marketing Search-balloon branding

تحقیقات بازار چیست؟ آژانس برندسازی چگونه تحقیقات بازار انجام می­دهد؟

در واقع به جمع ­آوری و تحلیل کردن اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات مشتریان، رقبا و به­ طور کلی بازار، تحقیقات بازار گفته می­شود و این کار را با بررسی کردن رفتار مشتری­ ها و به­ خصوص بازار انجام می­دهد. مهم­ترین هدف این تحقیقات، ارزیابی بالقوه محصولات موجود در بازار است.

کسب و کارها با اطلاعات جمع ­آوری شده از market research سبب بازاریابی بهتر محصولات خود می­شوند همچنین مشتری­ های زیادی را به سمت خود جذب می­کنند به­ صورتی که همیشگی باشند. از مزیت­ های مهم market research می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تقویت جایگاه کسب و کارها در میان مشتریان خود
  • تمامی چالش ­های مربوط به سرمایه­ گذاری به حداقل می­رسند.
  • شناسایی شدن فرصت­ ها و موانع
  • آسان شدن مراحل استراتژی
  • پیشی گرفتن از رقبا
  • مشخص بودن نتایج انتهایی کار
  • رشد و بهره ­وری بیش­تر خواهد شد.
  • ایده­ پردازی­ های خلاق را بهبود می­دهد.
  • بسیار به ­صرفه و ارزشمند است.
(Balloon branding(advertising agency
Marketing Search-balloon branding

تحقیقات بازار چه ضرورتی دارد؟

برای موفقیت در کسب و کار هر چه اطلاعات بیش­تری درباره مشتری و رقبای مربوطه داشته باشید شما برنده خواهید بود و market research همچنین امکانی را برای شما فراهم می­کند. در واقع همیشه امکان این وجود دارد که خدماتی که از نظر آژانس ­ها واضح­ اند برای مشتریان بسیار نامفهوم باشد و نظرات آن­ها با نظر تیم بسیار شگفت انگیز یک آژانس بسیار متفاوت باشد پس شناخت مشتریان و رقبا قدم بسیاری مهمی برای موفقیت در کسب و کار می­باشد.

و تنها با استفاده از اطلاعات و داده­ های مربوط به کاربرها می­توانیم در مسیر درست توسعه کسب و کار قرار بگیریم. در ادامه قرار است در مورد این که یک آژانس برندسازی چگونه تحقیقات بازار را انجام می­دهد صحبت کنیم.

(Balloon branding(advertising agency
Marketing Search-balloon branding

مشخص کردن موضوع اصلی برای تحقیق

در ابتدا آژانس­ های برندسازی برای کارهای market research به این صورت عمل می­کنند که همه ­ی آن­چه که مربوط به برندسازی هست را تعریف و درباره آن تحقیق می­کنند. به­ طور کلی این آژانس­ها ابتدا موضوعات مربوط به مشتریان، رقبا، هدفی که مشتری می­خواهد به آن دست یابد، وضعیت بازار و همگی عوامل تأثیرگذار بر کسب و کار مشتری را تعریف می­کنند و سپس آن­ها را در تحقیقات خود جای می­دهند.

تحقیق کردن درباره همه­ ی این عوامل و کسب چنین اطلاعاتی سبب یک استراتژی عالی در برندسازی خواهد شد و با داشتن اطلاعات بیش­تر از بازار و صنایع مرتبط با هدف به یک برند کاملاً هم­خوان با هدف دست می­یابیم.

شناخت مخاطب موردنظر در کسب و کار

یکی از اهداف آژانس­ های برندسازی ایجاد یک برند خوب و بی ­نقص و متناسب با نیازهای مخاطبین مربوط به کسب و کار است و این کار با شناخت مخاطب صورت می­گیرد و جزء دومین مرحله از market research به شمار می­رود. بدین منظور آژانس ­ها با استفاده از نظرسنجی کردن، مصاحبات و پرسش و پاسخ و … اطلاعات بسیار مفیدی درباره نظر مردم راجع به برند کسب می­کنند. این موضوع به پیشی گرفتن رقبا نیز بسیار کمک می­کند.

آژانس­ های برندسازی با مشورت کردن با انسان­های مناسب در واقع عملکرد خود را بهبود می­بخشند همچنین با چنین شناخت کاملی یک برند بسیار خوب را عرضه خواهند کرد. یکی از بهترین راه ­ها برای شناخت مخاطب استفاده از نظرسنجی­ های آنلاین است که به دستیابی به یک بینش درست از مصرف­ کننده­ ی یک برند خاص بسیار کمک می­کند.

آزمودن برند انتخابی

مرحله سوم market research توسط آژانس ­های برندسازی، آزمودن برند انتخابی است. زمانی که آژانس ­های برندسازی، برند خود را می­سازند بلافاصله آن را به جهان عرضه نمی­کنند بلکه ابتدا آن را می ­آزمایند و همگی احتمالات را در نظر می­گیرند. چنین کاری سبب می­شود تا برند با اطمینان خاطر عرضه گردد. در حین تحقیقات بازار تمامی ایده­ ها مورد آزمون قرار می­گیرند و این کار سبب کاهش هزینه ­ها می­شود و در آخر نیز به مشتریان این اطمینان را می­دهد که با هدف مخاطب ­ها هم­سو است.

سازگار بودن آژانس­ ها و بررسی برند

مرحله چهارم market research توسط آژانس­ های برندسازی سازگار بودن آژانس ­ها و بررسی آگاهی آن­ها از برند است که بهترین راه­ برای ایجاد یک برند عالی و بی­نقص بررسی دائمی برند و حفظ تمرکز بر روی آن است. ممکن است که آژانس­ ها پیام­ های متنوعی از مخاطبین در مورد برند دریافت کنند و بسیار گیج شوند اما با ثبات داشتن و پایبندی و همچنین با استراتژی درست بهترین انتخاب را انجام خواهند داد.

آژانس ­های برندسازی با ارائه یک برند واضح سعی در کاهش نظرات منفی و افزایش نظرات مثبت در زمینه کسب و کار هدف عمل می­کنند. با افزایش تحقیقات خود و به کمک متخصصان موجود در آژانس برند را بهبود می­دهند و به این صورت آگاهی از برند را بررسی می­کند.

تجزیه داده­ها و مرحله تصمیم­گیری

مرحله آخر market research توسط آژانس ­های برندسازی بررسی تمامی اطلاعات به­دست آمده است گاهی اوقات ممکن است هدف اولیه تحقیقات آژانس با هدف تجاری تطابقی نداشته باشد.

سپس به مرور تمامی اطلاعات می­پردازند به­طوری که هیچ اشکالی وجود نداشته باشد و تمامی عیب­ها و ایرادات را بررسی می­کنند. به تحلیل همه­ چیز می­پردازند همچون نقاط ضعف و قوت کار و … و در آخر براساس همگی آن چه گفته شد اگر مشکلی وجود داشت آن را اصلاح و سپس تصمیم ­گیری می­کنند. در نهایت هم برند مربوطه را به بازار عرضه می­کنند.

ابزارهای موجود برای تحقیقات بازار

قطعاً برای این که به بهترین نحو market research انجام گیرد، استفاده از ابزارهایی مناسب و کارآمد بسیار ضروری است و متخصصان در آژانس­های برندسازی به کمک این ابزارها به تحلیل داده­های مربوطه می­پردازند و بی­شک یکی از بهترین راه­ها استفاده از تکنولوژی است. در واقع وب سایت­ها و پلتفرم­هایی موجودند که با استفاده از آن تحلیل و تجزیه داده­ها و شناخت رفتار رقبا و مشتریان امکان­پذیر است.

به­طور مثال پلتفرم checker قادر است اطلاعات را جمع­آوری و تحلیل کند. از طرفی سایت ­های مختلف نظرسنجی وجود دارند که سبب بررسی نقاط قوت و ضعف کار می­شوند و همه این­ها کار را بسیار راحت­ تر کرده­اند و موجب صرفه­ جویی در هزینه و زمان می­شود.

اما همان­طور که متوجه شدید هر پلتفرم نیازمند دانشی منحصر به فرد است پس مراجعه به آژانس­های تبلیغاتی و برندسازی برای رونق کسب و کارتان بسیار به ­صرفه ­تر خواهد بود. هلدینگ برندینگ بالون تمامی خدمات مربوط به تبلیغات و برندسازی را با ابزارهای مناسب و زیر نظر متخصصانی باتجربه در اختیار شما قرار می­دهد و اصطلاح بالون کاملاً نشان می­دهد که این هلدینگ تا بالا بردن کسب و کارتان به اوج شما را همراهی می­کند.

سخن پایانی

تحقیقات بازار (market research) در تبلیغات و برندسازی سبب موفقیت در کسب و کار می­شود چرا که شناخت بازار، مشتری­ ها و رقبا با جمع ­آوری کردن داده­ها کمک می­کند به دید درستی دست یابیم و براساس آن تبلیغات صورت گیرد و در نهایت بسیار نتیجه ­بخش باشد.

چنین تحقیقاتی سبب مزایای بسیاری همچون پیشی گرفتن از رقبا، پیاده کردن جایگاهی بهتر، ایده ­پردازی خلاق­ تر و … خواهد شد و برای موفقیت در کسب و کار ضرورت دارد. پس از آن از مراحل تحقیقات بازار توسط آژانس ­های برندسازی گفتیم که از مشخص کردن موضوعات و انجام تحقیق شروع می­شود و تا تجزیه و تحلیل اطلاعات و تصمیم ­گیری ادامه پیدا می­کند و در نهایت برندی بی­ نقص ارائه می­کند. در آخر نیز از ابزارهای تکنولوژی که برای این تحقیقات انجام می­شود صحبت کردیم امیدوارم مطالب این محتوا برایتان مفید باشد.